Kevad on õhus ja ruumid vajavad suurpuhastust!

Uue hooaja alguses olete ehk innukam ja valmis koristustöid suuremalt ette võtma kui tavaliselt ning ehk oleks siinkohal abiliseks üks suunav suurpuhastuse plaan. Toome välja mõned punktid, mis võiks antud protsessi lihtsamini läbi viia. Juhul, kui soovite kohe soovitustega listi juurde jõuda, siis võite pika artikli lugemise vahele jätta ja lehte alla scrollides leiate koheselt ka soovitud koristusplaani nimekirja.

Olgu selleks kevad, suvi, sügis või talv, alati on hea mõte oma kodu puhtana hoida ja teha kord hooaja lõppedes ka üks suurem puhastus. Ühtlasi on see hea võimalus korraga koristustööde käigus oma kodu ka minimalistlikumaks muuta ja ümberkorralduste käigus kõikidest üleliigsetest asjadest lahti saada. Anname ülevaate, mis tähendab olla minimalistlik ning juhendame teid samm-sammult läbi kevadpuhastuse protsessi.

Minimalistlik stiil ei tähenda alati valgeid puhtaid või üleliia steriilseid ruume ega ka ära antud vara ja seljakotiga metsaonnis elamist. Kuigi need on mõlemad variandid, kus saab äärmuslikku minimalismi praktiseerida, siis oma olemuselt palju vähem drastilisemalt saab minimalismi teie ellu kaasata kui esitada endale vaid üks lihtne küsimus ja elada seda sama mantrat järgides.

Küsige endalt, kas see ese minu kodus on vajalik ja kasutuses, kas see lisab minu ellu väärtust või pakub see mulle või mu pereliikmetele mingil muul moel rõõmu?

Kui vastus on ei, siis lihtsalt eemaldage see.


Oma kodu minimalistlik sisustamine selle mantra põhitõe järgi võib aidata teil mittevajalikest asjadest nö. süümepiinadeta lahti saada. Mõelge rahulikult läbi, kuhu te saaksite asju annetada. Esemed, mis teie jaoks ei paku väärtust võivad kellegi teise jaoks vajalikud olla. Teiseringi asju või ka täiesti uusi ja kasutamata esemeid võtavad vastu mitmed heategevuspoed ja organisatsioonid, kindlasti leidub peresid ka teie või teie tuttavate tutvusringkonnas, kes ära antavatele asjadele kasutust leiaksid ja selle eest ka väga tänulikud oleksid.

Keskkonnaprobleemid on tänapäeval kuum teema, seega kontrollige võimalusel taaskasutusrajatisi. Alati tundub lihtsam asjad sorteerimata kõik otse prügikasti visata ja jätta edasine käik prügila probleemiks, kuid mittevajalikud asjad uuesti ringlusesse võtmine tähendab, et annate ka oma panuse planeedi heaks. Lisaks riiete, paberi või plastiku sorteerimisele saab üle vaadata, kuhu on võimalus eraldi viia klaas- ja elektrijäätmed. Kaaluge oma soovimatute, kuid väärtuslikumate asjade müüki erinevates FB müügigruppides, Marketplace-s, eBay-s või riiete osas katsetage müüki nt. “Vintage” taaskasutuskauplustes.

Suurema eramaja või korteri koristamisel kaasake oma tegevusse mõni pereliige, hea sõbranna või veel parem, kutsuge endale appi puhastusteenindaja, kellega koos koristada! Alati ei pea puhastusteenindajat tellides ise kodust lahkuma. Suurpuhastuse käigus on hea mõte enda kodu koristustöödesse kaasata ka üks professionaalne koristaja kuna ta jagab protsessi käigus kindlasti häid nõuandeid, millistest töödest majapidamises on kasulik alustada, milliseid õigeid puhastusvahendeid tuleks kasutada või mis on need head koristusnipid, mida tasub kõrva taha panna.

Anname paar soovitust, mida koristamise käigus kindlasti mitte teha.

Kui suurem segadus likvideeritud, asjade sorteerimine lõpule viidud ja minimaliseerimise meetod valitud, siis palju õnne, koristamine võib alata!

ETTEVALMISTUS
Tõenäoliselt on teil plaan suurpuhastuse käigus koristada ka neid kohti ja puhastada esemeid, millele te igapäeva koristuse juures tähelepanu ei pööraks. Veenduge, et teil on olemas eritöödeks mitmeid vahendeid, millega saab hõlpsasti puhastada valgusteid, radiaatorivahesid, aknalaudu, seinanurki ja liiste, sanitaarruumides dušikabiini või vanni, köögis ahju jne. Desinfitseerimisvahend ukselinkide jaoks, valgustite lülitite ja kappide käepidemete puhastamiseks. Põranda puhastamiseks pange valmis tolmuimeja ja puhastusmopp.

PUHASTUSVAHENDID
Juhul, kui teil on appi kutsutud puhastusteenindaja, siis on tal iga töö jaoks kaasa võetud ka tõenäoliselt professionaalsed puhastusvahendid. Iseseisvalt koristades varuge vahendeid pigem natuke rohkem kui vähem, et ette võetud suurpuhastustööd poolikuks ei jääks.

TÖÖKINDAD– on puhastusvahendites sisalduvate kemikaalide eest kaitsmiseks. Soovi korral saab määrdunud pindu puhastada loomulikult ka ökoloogiliste ja loodussõbralike vahenditega, kuid siiski on kindaid käte õrna naha kaitsmiseks mõistlik kasutada.

RIIETUS– soovitame riietuda mugavalt ning riietesse, millest ei ole kahju kui need koristuse käigus määrduma peaks.

TOLMUHARI– hea vahend tolmu ja ämblikuvõrkude eemaldamiseks

MOPP – põrandapesuks on parim abimees puhastusmopp. Soovitame kuiv-ja märgkoristuseks pehmet mikrofiiber moppi.

TOLMULAPID/SVAMMID– varuge erinevaid lappe vastavalt pindadele ning eraldi mikrokiudlapp kuivatamiseks. Kui teil on pööning, garaaž, keldriboks, kuhu on ajaga tolmu rohkem kogunenud võib vajadusel võtta kasutusele ka tolmumaski.

PRÜGIKOTID – odavad kotid kipuvad olema õhukesed ja on tihti õrnad. Varuge kotid, mis kannavad raskust, sest mida vähem te kotte koristamise käigus ära viskate seda rohkem te taas oma planeeti hoiate.

KASTID/ SUURED LÄBIPAISTAVAD ANUMAD JMS.

Ideaalsed asjade korrastamiseks ja kategoriseerimiseks hoiustamisel. Läbipaistvad kastid on alati eelistatud, kuna on näha nende sisu ja vajaminevad esemed leiab kiiresti ülesse.

Korrastamine ja minimalistliku elustiili poole püüdlemine on samavõrd vaimne asi kui füüsiline puhastus.

Vajalik on enda jaoks teha arusaadavaks, mis on nende asjade väärtus, kus ja mille jaoks neid kasutatakse või kas üldse veel kunagi. On tõenäoline, et kui oled pannud garaaži näiteks hoiule mitmeks aastaks kasti asjadega mida sa ei kasuta, siis sa ei kasuta neid asju ka aasta või viie pärast. Juhul, kui peakski näiteks aastas üks kord tekkima olukord või vajadus mõne eseme kasutamise järgi, siis tasub kaaluda asjade rentimist või laenutamist.

Suurpuhastuse tööde nimekiri:

Meeldis, mida lugesid? Jaga ka teistega

Teised artiklid