Kuidas tänapäevane koristamine välja näeb?

Professionaalne koristamine on tänapäeval mitmetähenduslik termin: eesmärk on saada pinnad puhtaks, kuid samavõrd oluline on tuua tagasi mööbli, põrandate, tekstiilesemete ja muu sellise kadunud värskus ning pikendada nende eluiga. Siinkohal tulevadki mängu tänapäevase koristamise eripärad.

Artiklist saad teada:

Ehkki koristamise eesmärk on alati sama, on see protsess aastakümnetega oluliselt muutunud. Tänapäevased vahendid ja puhastusmasinad on märksa võimsamad ja saavad jagu mustusest, mille puhul vanasti pidi mööblitüki või vaiba uue vastu vahetama. Kas asi on suures hulgas kemikaalides? Tegelikult on asi vastupidi.

Vähem kemikaali, rohkem keskkonda hoidvaid vahendeid!

Ehkki nahasõbralike ja allergiavabade koristusvahendite valik on tavapoodides veel tagasihoidlik, ei tähenda see sugugi, et neid vähe saadaval on. Otsinguportaalist otsides leiab mitmeid pakkujaid, kelle vahendite usaldusväärsuses võid kindel olla – need on valmistatud keskkonda hoidvalt ja need ei tekita tervisele kahju. Ka nende pakendid on loodud põhimõttel, et oleks vähe plastikut. 

Looduslikkuse suunas liikumine pole lihtsalt trend ja soov olla naturaalne – eelkõige on selle taga teadus ja innovatsioon, mis võimaldavad looduslikest koostisainetest luua kõige efektiivsemad kombinatsioonid ja valemid, millega saavutab tõhusa, kuid ohutu puhtuse. 

Kas võiks ka nii, et märja lapiga üle ja ongi korras?

Selline mõtteviis on veel küllaltki levinud. Niiske lapp on tõepoolest hea mustuse eemaldaja, kuid seda ainult teatud tingimustel. Kui mustus on rohkem sisse imbunud, pole sellest erilist kasu ning mõnda pinda ei tohi üldsegi märjaks teha. Kui näiteks tõmmata pidevalt raamaturiiulilt niiske lapiga tolmu, on ühel hetkel raamatuseljad rikutud. 

Kangemate koristusvahendite kasutamine on eelkõige päevakorrale tõusnud nüüd, mil üritame vältida viirushaigusi. Avalikes ruumides (koolides, lasteaedades, kontorites, restoranides jne) tegeletakse pidevalt desinfitseerimisega. See aga eeldab, et vahendid ei saa olla toksilised ja tervist kahjustavad, kuid vaid puhta veega seda tööd ära ei tee. 

Siin tulevadki appi innovaatilisemad vahendid – suudavad hävitada viirusepisikud, kuid ei riku tervist. 

Kas üks universaalne vahend või mitu erinevat?

Universaalsed vahendid on mugavad: üks topsik võtab ju kodus palju vähem ruumi kui mitu erinevat. Lisaks jääb ära mõttetöö – pihustate ühte vahendit igale poole, käite lapiga üle ja ongi koristatud. Kuid sel lahendusel on omad varjuküljed: need ei pruugi puhastada niivõrd sügavuti ja intensiivselt nagu vaja oleks. Lisaks on ka ütlus, et see, mis sobib kõigile, ei sobi tegelikult kellelegi. 

Selleks, et kõik pinnad saaks tõepoolest puhtaks, on vaja teada, milliseid materjale kodus leidub ja kuidas neid hooldada tuleb. Sobimatu vahendi kasutamisel võib pinnad hoopis ära rikkuda ja nende taastamine võib olla keeruline. 

Pinna jaoks ebasobiva vahendi kasutamine ei pruugi esimeste kordadega mingit kahju tekitada, kuid ajapikku tekib kahjustus, mis on pöördumatu.

Mille järgi siis vahend valida?

Kui te pole ise teadlik oma kodus olevate pinnakatete vajadustest, küsige nõu. Näiteks meie käest saab selles osas tasuta konsultatsiooni. 

Soovitame kaardistada kodus olevad pinnad ning seejärel küsida või leida ökoloogilisi koristusvahendeid müüva ettevõtte käest endale sobiva lõhna (või ka lõhnavaba), suuruse ja otstarbega vahendid. 

Kui vahendid olemas, lugege hoolikalt nende juhendit: kui suures koguses ja kui tihedalt tohib vahendit konkreetsel pinnal kasutada. 

Kas see on teie jaoks liiga keeruline ja aeganõudev lisakohustus? Alguses võib see nii tunduda, kuid kui eeltöö tehtud, jääb see kõik lihtsasti meelde. Teine variant on kutsuda appi koristusfirma, kes teeb teile väikese koolituse või koristab hoopis teie eest ära. 

Mis vahe on professionaalsel ja tavakoristajal?

Erinevad pinnakatted on tihtipeale omavahel ühenduses: näiteks põrandal on üks materjal, aga sinna toetuv raamaturiiul hoopis teisest materjalist. Kuivõrd teadlikult te selliseid üleminekukohti koristate? Kui käite põranda märja lapiga üle ja iga kord satub niiskus ka riiuli vastu, muutub see pika peale koledaks – muudab värvi ja võib lausa mädanema minna. 

Profikoristaja oskab selliseid ühenduskohti märgata ja teadlikult tegutseda – koristamise eesmärk pole ainult pinnad puhtaks saada, vaid oskuslikul tegutsemisel pikendada nende eluiga. 

Profikoristaja on õppinud tegema oma tööd süsteemselt. Kui on teada, millistest pindadest või tubadest alustada, millises järjekorras liikuda ning milliste liigutuste ja vahenditega igat pinda töödelda, kulgeb töö lennates. 

Kui olete palganud endale koristaja, veendute süsteemsuse vajalikkuses: kogemusteta puhastusteenindaja võib veeta objekti kallal terve päeva, samas kui profil kulub sama pinna jaoks kõigest paar tundi. Teie jaoks võib see tähendada suuremat rahakulu või lausa ebaühtlast tulemust.

Koristaja valimisel on kindel soovitus uurida kogemuste ja koolituste kohta. Suurte kogemustega ettevõtetel on kogu meeskond saanud põhjaliku väljaõppe: nad tunnevad pinnamaterjale, vahendeid ja mis peamine, vastutavad oma töö eest. 

Kui eraisikult tellitud koristusteenus teile ei sobinud või teadmatusest rikkus koristaja teie vara, pole teil kedagi, kelle poole kahjuhüvitiseks pöörduda. Näiteks Krausbergis on meie töö alati kindlustatud: kui objektil peaks midagi purunema, katab kindlustus kõik kulud. See on tänapäevase koristamise juures üks olulisemaid lisaväärtusi.

Ilma tipptasemel koristusmasinateta ei saavuta pooltki nii head tulemust

Profitasemel koristusmasinad on puhta töö saavutamisel asendamatud. Ehkki neid saavad rentida endale ka eraisikud, ei pruugi nende kasutamine alguses üldsegi lihtne olla. 

Koristusettevõtted koolitavad oma töötajaid pikalt ja põhjalikult, et masinast saaks justkui nende käepikendus. Kusjuures tänu sellistele masinatele ongi võimalus kasutada koristamisel märksa “leebemaid” vahendeid – masin saab puhtaks ka selle, mida käega võibki nühkima jääda.

Kuna Krausbergi jaoks on koristamine töö, hoiame end uusimate tehnoloogiliste lahenduste ja tipptasemel koristusmasinate arengutega pidevalt kursis. 

Toome näite vaipade puhastamisest: meil on üks masin, millega saame vahendi korralikult tekstiilile kanda, seejärel kasutame hoopis teist masinat, mis sellest vahendist “maksimumi” välja võtab ja vaiba sügavuti puhtaks nühib. Ehk ühe vaiba puhastamiseks läheb vaja mitut masinat. Kodudes sellist võimekust tavaliselt pole. 

Niisiis on tänapäevane efektiivne koristamine seotud sellega, kui hästi tunnete koristusmasinaid ja oskate neid käsitleda. Ilma masinateta võite küll pinna puhtaks saada, kuid ei suuda pikendada nende eluiga ega tuua tagasi kadunud värskust. 

Kas teadsite, et edukas koristamine algab juba kodu ehitamisest?

See tähendab seda, et kodu remontides ja uusi pinnakatteid valides panete juba paika selle, kuivõrd lihtne on tulevikus teie koristamisprotsess. Levinud on arvamus, et küllap on kõiki pinnakatteid tänapäeval hea koristada. Tõepoolest, vahendeid igat tüüpi pinna koristamiseks leidub küll, kuid see ei tähenda, et töö alati lihtne oleks. Mõne materjali puhul pead näiteks iga päev lapiga üle käima, sest muidu näeb see lihtsalt inetu välja, näiteks teatut tüüpi vannitoaplaadid, mis võtavad lihtsamini katlakivi ligi – pind on pidevalt valgete laikudega kaetud. 

Kes annaks nõu, milliseid materjale koju valida, et oleks ka pärast lihtne puhastada? Loomulikult valdab seda infot kõige paremini koristusettevõte. Ehkki ehituspoodide teenindajatel on samuti know-how juba olemas, tugineb puhastusettevõtte teadmine reaalsel kogemusel. Küsige meie käest julgelt nõu: soovitame, jagame kogemusi ja tuleme vajadusel appi koristama. 

Kokkuvõte:

Meeldis, mida lugesid? Jaga ka teistega

Teised artiklid