Kevadine suurpuhastus

Algaval hooajal võib tekkida soov või vajadus koristustöid suuremas mahus ette võtta kui tavaliselt. Üks kasulik abimees selles protsessis võiks olla suunav suurpuhastuse plaan. Toome siinkohal esile mõned teemad ja suurpuhastuse plaani, mis võivad aidata sul seda koristamist lihtsustada.

MINIMALISM KORISTUSES

Olenemata aastaajast – kevadest, suvest, sügisest või talvest – on alati hea mõte hoida kodu puhtana ja teha pärast hooaja lõppu suurpuhastus. See annab võimaluse muuta kodu minimalistlikumaks, vabaneda üleliigsetest asjadest ning teha ümberkorraldusi. Toome välja, mida tähendab olla minimalistlik koristamise stiil ning juhendame sind samm-sammult kevadise suurpuhastuse läbiviimisel.

Minimalistlik stiil ei tähenda alati valgeid puhtaid seinu või üleliia steriilseid ruume ega ka ära antud vara ja seljakotiga mägionnis elamist. Kuigi need on mõlemad variandid, kus saab äärmuslikku minimalismi praktiseerida, siis oma olemuselt palju vähem trastilisemalt saab minimalismi ellu kaasata ka kui esitada endale vaid üks lihtne küsimus ja elada seda sama mantrat järgides.

suurpuhastus

Küsi endalt, kas see ese minu kodus on vajalik ja kasutuses ja kas see lisab minu ellu väärtust või pakub see mulle või mu pereliikmetele mingil muul moel rõõmu? Kui vastus on ei, siis lihtsalt eemalda see.

Oma kodu minimalistlik sisustamine selle mantra põhitõe järgi võib aidata sul mittevajalikest asjadest nö. süümepiinadeta lahti saada. Mõtle rahulikult läbi, mida teha asjadega mida sa enam ei vaja. Esemed, mis sulle ei paku väärtust võivad kellegi teise jaoks vajalikud olla.

Teise ringi asju või ka täiesti uusi ja kasutamata esemeid võtavad vastu mitmed heategevuspoed ja organisatsioonid, ning kindlasti leidub ka peresid sinu või su tuttavate tutvusringkonnas, kes ära antavatele asjadele kasutust leiaksid ja selle eest ka väga tänulikud oleksid.

Keskkonnaprobleemid on tänapäeval üha aktuaalsemad, seega on oluline võimalusel kaaluda ka erinevaid taaskasutusvõimalusi. Kuigi tundub lihtsam kõik sorteerimata prügikasti visata ja jätta edasine prügila mureks, aitab mittevajalike asjade ringlusse võtmine kaasa planeedi korrashoiule. Lisaks riiete, paberi ja plastiku sorteerimisele tasub uurida, kuhu saab viia eraldi ka klaas- ja elektrijäätmeid. Soovimatute, kuid väärtuslike asjade puhul kaalu nende müüki erinevates FB müügigruppides, Marketplace’is, eBay’s või spetsiaalsetes taaskasutuskauplustes, nagu “Vintage” poed. Nii aitad vähendada jäätmete hulka ja annad kasutatud esemetele uue elu.

KAASA KORISTUSSE KA PERELIIKMED VÕI KORISTAJA

Suurema eramaja või korteri koristamisel on väga kasulik kaasata pereliige, sõbranna või, veelgi parem kutsuda appi puhastusteenindaja. Koos koristades on töö mitte ainult lõbusam, vaid ka tulemuslikum. Puhastusteenindaja tellimisel ei pea sa tingimata kodust lahkuma. Suurpuhastuse käigus võib professionaalse koristaja kohalolek olla eriti väärtuslik, kuna ta saab jagada hindamatuid nõuandeid ja nippe.

Professionaalne koristaja aitab sul määrata millistest töödest alustada, milliseid puhastusvahendeid ja -meetodeid kasutada ning kuidas saavutada parimad tulemused. Lisaks sellele, et töö kulgeb kiiremini ja tõhusamalt, saad õppida uusi tehnikaid, mis muudavad edaspidised koristamised lihtsamaks ja tõhusamaks. Koristaja abiga võib ka märgata ja puhastada kohti, mis tavaliselt tähelepanuta jäävad, tagades põhjalikuma ja terviklikuma koristustulemuse.

suurkoristus

Paar soovitust:

Ära kiirusta!

Kogu suurpuhastus ei pea saama tehtud ühe päevaga

Liigne kiirustamine võib põhjustada stressi ja vigu, mille tulemusel teed halbu otsuseid selle kohta, mida hoida ja millest vabaneda. Võta koristamiseks piisavalt aega, et põhjalikult läbi mõelda, mida tõesti vajad ja mida mitte​. Vajadusel alusta kasvõi ühest toast ja liigu siis järk järgult edasi.

Väldi paanikat segaduse keskel!

Ära tee impulsiivseid otsuseid ja väldi suure kuhjade teket

Segadusega kaasnev paanika võib muuta suurkoristuse ebameeldivaks. Naudi protsessi ja võta selleks piisavalt aega. Sorteeri esemeid hoolikalt ja väldi suurte hunnikute tekitamist. Väikeste sammudega edasi liikudes muutub kodu järk-järgult korrapärasemaks, mis omakorda motiveerib sind jätkama.

Kui suurem segadus likvideeritud, asjade sorteerimine lõpule viidud ja minimaliseerimise meetod valitud, siis palju õnne, oled esimese sammu astunud ning koristamine võib alata!

Rohkem tegevusi mida koristuse käigus vältida leiad siit.


Vajalikud vahendid

ETTEVALMISTUS

puhastusteenus

Tõenäoliselt plaanid suurpuhastuse käigus koristada ka neid kohti ja esemeid, millele igapäevase koristuse juures tähelepanu ei pööra. Taga sujuv suurpuhastus, veendudes, et sul on kõik vajalikud eritöödeks sobivad vahendid. Näiteks valgusteid on parem puhastada pehmete lappide ja õrnade puhastusvahenditega, et vältida kriimustusi. Radiaatorivahesid ja raskesti ligipääsetavaid kohti aitab puhastada spetsiaalne hari või tolmuhari. Aknalaudade ja seinanurkade puhastamiseks sobivad hästi väiksed pintslid ja tolmuharjad.

Kindlasti peaks sul olema ka desinfitseerimisvahend lülitite, ukselinkide ja kappide käepidemete puhastamiseks. Põrandate põhjalikuks puhastamiseks pane valmis tolmuimeja ja puhastusmopp. Hoolikas ettevalmistus ja sobivate vahendite kasutamine muudab suurpuhastuse palju lihtsamaks ja efektiivsemaks, aidates saavutada puhta ja korrastatud kodu.

TÖÖKINDAD

Töökindad pakuvad olulist kaitset puhastusvahendites sisalduvate kemikaalide eest, aidates hoida su käed terve ja puhtana. Kuigi ökoloogilised ja loodussõbralikud puhastusvahendid on suurepärane valik, on kindad siiski soovitatavad. Need aitavad vältida naha kuivamist ja ärritust, tagades, et su käed püsivad heas seisukorras hoolimata kasutatavatest puhastusvahenditest.

RIIETUS

Soovitame riietuda mugavatesse ja vanadesse riietesse, mille määrdumine ei tekita muret. Koristustööd võivad sageli olla määrdumis- ja plekiohtlikud, olgu need siis puhastusvahendite, mustuse või muu prahi tõttu. Seetõttu on hea mõte valida riided, mida sa ei karda määrida või millel pole erilisi sentimentaalseid või rahalisi väärtusi.
Vali riided mis võimaldavad vabalt liikuda ja ei takista koristustöid.

TOLMUHARI

Tolmuhari on praktiline ja tõhus abivahend, mida kasutatakse tolmu ja ämblikuvõrkude eemaldamiseks erinevatelt pindadelt . Selle tööriista peamine eesmärk on aidata hoida ruumid puhtana ja hügieenilisena, eemaldades peene tolmu, mis võib koguneda aja jooksul.

MOPP

Põrandapesuks kasuta mikrofiibermoppi. Mikrofiibermopid on tuntud oma suurepärase tolmu ja mustuse eemaldamise võime poolest. Kuivkoristuseks kasutades tõmbab mikrofiibermopp staatilise elektri abil tolmu ja mustuse endasse, jättes põrandad puhtaks ja säravaks. Sellised lapid sobivad kasutamiseks nii kuivalt kui märjalt.

TOLMULAPID JA SVAMMID

Varu erinevaid lappe vastavalt pindadele ning eraldi mikrokiudlapp kuivatamiseks. Kui sul on pööning, garaaž või keldriboks, kus tolm on ajapikku kogunenud, võib olla vajalik kasutada tolmumaski. Tolmumask aitab kaitsta hingamisteid tolmu ja muude osakeste eest, mis võivad olla õhus või pinnal.

PRÜGIKOTID

Odavad kotid on sageli õhukesed ja võivad kergesti rebeneda, mis muudab need koristamise ajal ebaefektiivseks. Vali kotid, mis on piisavalt tugevad ja suudavad taluda raskust, et vältida katkestusi ja kottide purunemist.

SUURED LÄBIPAISTAVAD KASTID

Ideaalsed lahendused asjade korrastamiseks ja kategoriseerimiseks hoiustamisel on läbipaistvad kastid. Läbipaistvad kastid pakuvad suurepärast võimalust hoida erinevaid esemeid organiseerituna ja korras, olenemata sellest, kas tegu on väikeste kontoritarvete, riiete, mänguasjade või köögitarvikutega. Asjade organiseerimine suurpuhastuse käigus aitab sul ka tulevikus paremini korda hoida.

Korrastamine ja minimalistliku elustiili poole püüdlemine on samavõrd vaimne asi kui füüsiline puhastus

Vajalik on enda jaoks teha arusaadavaks, mis on nende asjade väärtus, kus ja mille jaoks neid kasutatakse või kas neid kasutatakse üldse veel kunagi. On tõenäoline, et kui oled pannud garaaži näiteks hoiule mitmeks aastaks kasti asjadega, mida sa ei kasuta siis ei kasuta sa neid asju ka aasta või viie pärast. Juhul, kui peakski näiteks aastas ühel korral tekkima olukord või vajadus mõne eseme kasutamise järgi, siis tasub kaaluda asjade rentimist või laenutamist.

SUURPUHASTUSTÖÖDE NIMEKIRI

  • Otsusta, millist minimalismi vormi soovid praktiseerida
  • Valmistu koristustöödeks, varu vajalikud puhastus ja töövahendid, puhastustooted erinevatele pindadele (tolmuimeja, mopp, kindad, tolmuhari, vajadusel tolmumask, prügikotid jne)
  • Valmistu ette organiseeritud asjade ladustamiseks. Pane valmis karbid, kaustad, läbipaistavad kastid jms.
  • Alusta sellest, mida on kõige lihtsam eemaldada (väiksemad asjad enne)
  • Tööta välja oma hooldusplaan, kuidas säilitada puhas ja korras kodu vähemalt järgmise suurpuhastuseni, olgu selleks siis isiklikud mantrad või mõned uued kodused reeglid, mis aitavad sul kodu kauem korras hoida.

Loodetavasti oleme aidanud sul ette valmistada plaani, mis inspireerib ja aitab sul kevadise suurpuhastusega alustada juba täna.

Siiski aga kui tunned et vajad meie abi, sest tegu on kas ehitusjärgse või kolimisjärgse koristusega siis võta meiega ühendust!

Meeldis, mida lugesid? Jaga ka teistega

Teised artiklid

Krausberg
Krausberg
Krausberg